قبل از اقدام به سفارش تعمیرات مبل ، این موارد را بدانید

  • قبل از سفارش تعمیر مبل خود به تعمیر کار، از تعمیر کار درخواست نمونه کارهای خودش را بکنید و پس از رضایت، عکس کامل مبل خود را برای او ارسال کنید. تعمیر کار پس از مشاهده عکس می تواند نکات ابتدایی تعمیر مبل را با شما در میان بگذارد.
  •  با توجه به اینکه در فرآیند تعمیر مبل، پارچه رویه را شما باید تهیه کنید می توانید مشاوره لازم را در رابطه با خرید پارچه مثل نوع آن یا محل خرید آن، از تعمیرکار خود بگیرید. توجه داشته باشید که می توانید با توافق، خرید پارچه را به عهده تعمیر کار مبل قرار دهید که البته با توجه به تفاوت سلیقه ها و فراوانی انواع پارچه، این کار را پیشنهاد نمی کنیم.
  • در مورد مبل هایی که کلاف خوبی ندارند، پیشنهاد می شود از پارچه گران قیمت برای تعمیر مبل استفاده نکنید. بهتر است از تعمیرکار خود در این زمینه هم مشاوره بگیرید چرا که به دلیل نوع طراحی مبل، شما به سادگی نمی توانید متوجه شوید که کلاف در چه شرایطی است.

  •  قبل از ارسال مبل برای تعمیر کار یا زمانی که تعمیر کار برای دریافت مبل شما می آید، توافق های لازم برای هزینه ایاب و ذهاب را صورت دهید و به دیگر هزینه های تغمیر مبل اضافه کنید.
  • فوم ها انواع مختلفی دارند، بهتر است مشخص کنید از چه فوم یا ابری برای تعمیر مبل استفاده شود.( فوم سرد یا گرم یا… )
  • اگر قرار است در پروسه تعمیر مبل، کلاف مبل شما تعمیر یا تقویت شود، قبل از تعمیر مبل هماهنگی های لازم برای هزینه آن انجام شود.

 

 

یادتان باشد که بدترین زمان برای تعمیر مبل، روزهای پایانی سال است. به دلیل محدود بودن زمان و سفارشات زیاد، کیفیت تعمیر مبل شما پایین می آید پس با کمی برنامه ریزی زمان دیگری را برای تعمیر مبل انتخاب کنید و کیفیت تعمیر مبل خود را بالا ببرید.

انواع فوم های استفاده شده در تعمیرات مبلمان

مشتریان معمولاً در زمان خرید و یا تعمیر مبلمان خود ا اصطلاحاتی مانند فوم گرم ، فوم سرد ، اسفنج یورتان و … مواجه می شوند که همین امر ممکن است موجب سردرگمی در انتخاب گردد

در اینجا سعی می کنیم تفاوت بین فوم ها و اسفنج های ۱۳ ، ۱۷ ، ۲۰ و ۳۰ کیلیویی را بررسی و موشکافی کنیم 

فوم ها ترکیبات شیمیایی خاصی هستند که با حرارت مستقیم و غیر مستقیم در کوره ها ساخته شده و در داخل آنها سلول توزیع می گردد
فوم ها به نسبت بعضی از اسفنج ها از ماندگاری بالاتری برخوردارند و بهمین دلیل در مبلمان با کیفیت بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند 

در صنعت مبلمان معمولاَ از فوم پلی اورتان استفاده می شود که به دو دسته سرد و گرم در بازار موجود می باشد

فوم سرد: نامگذاری این فوم به دلیل استفاده از حرارت غیر مستقیم یا دمای پایین در مرحله تولید می باشد .دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیی مولکول های این فوم میدهد و همین امر باعث میشود طول عمر بیشتری نسبت به اسفنج ها داشته باشند و به سازندگان مبل این امکان را میدهد که مبل خود را تا ۲۴ ماه ضمانت کنند.

در فوم سرد، ساختار سلول های درون فوم باز بوده و با یکدیگر ارتباط دارند به گونه ای که در هنگام اعمال فشار بر این نوع فوم، هوای موجود در درن سلول ها جابجا شده و این خاصیت موجب انعطاف پذیری و نرمی فوم پلی یورتان می گردد. پس از برداشته شدن فشار از روی فوم دوباره از طریق مجاری باز سلولی هوا به درون فوم بازگشته و فوم به حالت قبل از اعمال فشار خود باز می گردد. فوم های سرد در مقایسه با فوم گرم طول عمر بیشتری دارند و دچار افت یا از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود نمی شوند. باور نمی کنید به صندلی اتومبیل خود دقت کنید. صندلی اتومبیل ها از جنس فوم سرد هستند که با گذشت چندین سال شاید فقط نیاز باشد روکش های آن تعویض شود.

فوم ها معمولا در اندازه های مختلف (ضخامت)مانند ۱۰، ۱۳ و یا ۱۵ سانتی متری به بازار عرضه میشوند.بنابراین برای ساخت دسته های مبل، قسمت های نازک و ظریف یک مبل با توجه به ضخامت فومها نمی توان از فوم استفاده کرد (در این قسمت ها از اسفنج های نازک استفاده میشود).

همچنین قالب فوم ها میتواند ساده (تخت) یا محدب (عدسی)‌باشد. در قالب ساده هردو طرف فوم تخت است اما در قالب محدب یک طرف فوم تخت و یک طرف دیگر آن به صورت محدب است.

قالب محدب یا عدسی فوم معمولا در جاهایی که برجستگی نیاز باشد استفاده می شود مانند نشیمنگاه مبلمان، البته در برخی مدل های مبلمان و نه همه آنها چنین تیکنیکی می تواند موثر باشد.


 

فوم گرم :علت نامگذاری فوم گرم نوع ساخت آن هست که در دمای بالای کوره پخته می شود. فوم گرم نسبت خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن هست که البته این خاصیت به مرور بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شود. خاصیت ارتجاعی فوم گرم به مرور کمتر می شود و بعد از چند سال افت میکند و اصطلاحا جا می اندازد.

 

نحوه شناسایی فوم گرم از فوم سرد

با انگشت خود به قسمتی از فوم فشار وارد میکنیم و پس از چند لحظه انگشت را از سطخ فوم بر میداریم ، اگر جای انگشت روی فوم باقی نماند فوم سرد و اگر جای انگشت باعث ایجاد چال و یا فرو رفتگی در فوم شد ، فوم گرم می باشد 
همچنین فوم های سرد چون در دمای پایین سفت می شوند و شکل میگیرند در محیط سرد سفت تر و در محیط گرم ، نرم تر می شوند

 


اسفنج: شاید اسم این مواد اولیه در ابتدا فکر ها را به سمت محصول بی کیفیت و غیر قابل اعتماد سوق دهد، اما این طور نیست. اسفنج هایی که دارای تراکم و وزن بالایی هستند، با توجه به نرمی و حالت ارتجاعی بسیار خوبی که دارند از بهترین مواد اولیه مورد مصرف در نشیمن مبلمان راحتی می باشند.
دارا بودن تراکم و وزن بالا از خصیصه هایی می باشد که نرمی و حالت ارتجاعی سریع را به اسفنج می بخشد.
هر چه تراکم و وزن اسفنج بالا تر، کیفیت و عمر نشیمن نیز بالا ترخواهد بود. نشیمن مبلمان راحتی به پیشنهاد اغلب تولید کننده های مبلمان راحتی اسفنج ۳۵ کیلویی پر تراکم است.
در این میان شرکت هایی ابتکار عمل بخرج داده و انواع با کیفیت تر اسفنج ها را روانه بازار کرده اند و با نام هایی همانند یورو لوکس و اچ آر آنها را عرضه می کنند.

 

تفاوت استفاده فوم و اسفنج در مبلمان 

استفاده از فوم برای کف مبلمان نسبت به اسفنج ها بهتر است به دلیل ماندگاری و طول عمر بیشتر نسبت به اسفنج ها میباشد ولی اگر در مبل ها به جای فوم از اسفنج استفاده شده است بهتر است از اسفنج های ۳۰ کیلویی باشد به دلیل اینکه این نوع اسفنج ها سفت وقابل شست و شو هستند و با گذشت چند ماه از خرید مبل شکل و ظاهر خود را از دست نمی دهد و یا حالت بدی به خود دست نمی دهد.